გაკვეთილის გეგმა
საგანი: მათემატიკა
სწავლების საფეხური/კლასი; VI კლასი (სსმ მოსწავლე კლასს არ ჰყავს)
მოსწავლეთა რაოდენობა: 15
თემა: მრავალწახნაგები
მიზანი: მოსწავლეებმა გაიხსენონ და სისტემაში მოიყვანონ ბრტყელი
და სივრცითი ფიგურების
შესახებ შეძენილი
ცოდნა, განივითარონ ფიგურების და ფიგურათა
ელემენტებს შორის
მიმართებების დადგენის უნარ-ჩვევები. გამოიყენონ ეილერის ფორმულა სივრცული ფიგურების
ელემენტების რაოდენობის დასადგენად;
N
|
აქტივობა
|
მეთოდი
|
კლასის
ორგანიზების ფორმები
|
სასწავლო
რესურსი
|
დრო
|
1
|
საორგანიზაციო
ნაწილი-დაფაზე წინასწარ გავაკარი გაკვეთილის თემა, მიზანი და შეფასების რუბრიკები.
|
საერთო
საკლასო
|
ფორმატზე
ამიბეჭდილი გაკვეთილის მიზანი და შეფასების რუბრიკები
|
3
|
|
2
|
წინარე
ცოდნის შემოწმება.მოსწავლეებს ვუჩვენებ პრეზენტაციას ბრტყელ ფიგურებზე, პარალელურად დავუსვამ კითხვებს მათთვის ცნობილი გეომეტრიული
ფიგურების შესახებ(წერტილი, მონაკვეთი, წრფე, სამკუთხედი, ოთხკუთხედი, კვადრატი,
ხუთკუთხედი, ექვსკუთხედი).
|
გონებრივი
იერიში
|
საერთო
საკლასო
|
პროექტორი,
კომპიუტერი, დაფა,ცარცი,
|
5
|
3
|
მოტივაციის
შექმნის მიზნით მოსწ. ვაჩვენებ პრეზენტაციას სივრცულ ფიგურებზე
|
დემონსტრირების
|
საერთო
საკლასო
|
პროექტორი,
კომპიუტერი
|
5
|
4
|
ვიდეოს
ნახვის შემდეგ გავიხსენებთ სივრცითი ფიგურების ატრიბუტებს(წახნაგი, წვერო, წიბო).
|
მინი
ლექცია
|
საერთო
საკლასო
|
სივრცითი
ფიგურების სხვადასხვა სახის მოდელები.
|
5
|
კლასი
დავყავი 3 ჯგუფად.
მოსწავლეები
მუშაობენ ჯგუფებში, წინასწარ მომზადებულ სივრცითი ფიგურების მოდელებზე.
I ჯგუფი- სამკუთხა
და ოთხკუთხა პრიზმაზე
II ჯგუფი- ოთხკუთხა
და ექვსკუთხა პირამიდაზე
III ჯგუფი-ტეტრაედრი
და ოქტაედრზე.
ცხრილში
შეაქვთ მრავალწახნაგას წვეროს, წიბოს და
წახნაგის რაოდენობა.
|
ჯგუფური
მუშაობა
|
ჯგუფური
|
სივრცითი
ფიგურების სხვადასხვა სახის მოდელები, მარკერი, ფორმატი, წინასწარ გამზადებული ცხრილი.
|
5
|
|
5
|
ჯგუფის
მიერ შესრულებული დავალებების პრეზენტაცია
|
პრეზენტაცია
|
საერთო
საკლასო
|
დაფა,ცარცი,
მარკერი.
|
5-5
წთ. თითო ჯგუფს
(სულ.
15წთ)
|
6
|
მოსწავლეების მიერ წარმოდგენილი პრეზენტაციის საფუძველზე,
მათივე აქტიური ჩართულობით ეილერის ფორმულის
გამოყვანა და თემის შეჯამება
|
მინი
ლექცია
|
საერთო
საკლასო
|
დაფა,ცარცი,მარკერი,
პლაკათი (ეილერის ფორმულა).
|
5
|
7
|
ახალი
მასალის გამოყენებით საშინაო დავალების მიცემა
|
დაკვირვება
|
საერთო
საკლასო
|
სახელმძღვანელო,
რვეული
|
2
|
ეროვნული სასწავლო გეგმის სტანდარტი
მათ.VI.7. მოსწავლეს
შეუძლია სივრცული ფიგურების ამოცნობა, აღწერა და სხვადასხვა ხერხით გამოსახვა.
შედეგი თვალსაჩინოა, თუ მოსწავლე:
Ø ასახელებს სივრცული ფიგურის შესაძლო ტიპს მისი მოცემული გეომეტრიული ატრიბუტების მიხედვით (მაგალითად,
წახნაგების
ფორმა და
რაოდენობა);
Ø აღწერს სივრცულ გეომეტრიულ ფიგურათა მოცემულ გრაფიკულ გამოსახულებებს ან ფიგურათა ურთიერთმდებარეობას შესაბამისი ტერმინოლოგიის გამოყენებით (მაგალითად, მართკუთხა პარალელეპიპედის
რომელ წახნაგებს
ეკუთვნის მითითებული
წვერო);
Ø ამზადებს სივრცული ფიგურის შლილს; განასხვავებს სივრცულ ფიგურებს მათი შლილების მიხედვით.
მათ.VI.9. მოსწავლეს შეუძლია ფიგურებსა და
ფიგურის ელემენტებს შორის მიმართებების დადგენა.
შედეგი თვალსაჩინოა, თუ მოსწავლე:
Ø სხვადასხვა ფიგურისათვის (ბრტყელი, სივრცული) ითვლის და ერთმანეთს ადარებს ეილერის მახასიათებლის მნიშვნელობებს; იყენებს ეილერის ფორმულას სივრცული ფიგურების ელემენტების რაოდენობის დასადგენად;
No comments:
Post a Comment